Olimpia 2016 - Friss hírek

Túlzott férfi-hormontermelésben szenvedő atlétanő győzött 800 méteren

A dél-afrikai Caster Semenya nyerte a 800 méter döntőjét a riói olimpián. A világbajnok futónő simának mondható győzelmet aratott, ráadásul 1:55.28-as egyéni csúcsot futott.

Semenya férfias megjelenésű nő: szervezetében háromszor annyi a férfihormon, mint egy átlagos nőében, nincs méhe és petefészke, a testén belül tesztoszteront termelő herék fejlődtek ki.

A 2009-es berlini vb-n szinte a semmiből tűnt fel, 1:55.45 perces, kiváló idővel nyerte számát, mire a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elrendelte a sportoló szexvizsgálatát.

Semenya a következő egy évben nem állhatott rajthoz, sokan csalóként kezelték. Ám a procedúra lezárultával a szövetség direkt miatta új szabályt alkotott a hiperandrogeméniában, vagyis a túlzott férfi-hormontermelésben szenvedő atlétanők számára, akiknek így 2010 júliusától papírjuk volt arról, hogy nőként indulhatnak a versenyeken.