Ki ne emlékezne Egerszegi Krisztina első olimpiai érme, a szöuli 100 méteres hátúszásban szerzett ezüstjének díjátadása után készült fotókra, ahol Kristen Otto (képen balra), és Cornelia Sirch (képen jobbra) valóságos “kétajtós szekrényként” feszített a kis törékeny “Egérke” oldalán. Mindketten simán elmehettek volna másodállásban kidobóembernek…
Nos, Craig Lord, a swimvortex.com szerkesztője és egyben a cikk szerzője Hosszú Katinkát, a 4:26.39-es világcsúcsát, a nyolcvanas évekhez, az NDK-s úszókhoz, egészen pontosan Petra Schneiderhez hasonlítja.
Megjegyezzük, míg Schneider és a többi keletnémet úszónő akkoriban valóban úgy nézett ki, mint egy kétajtós szekrény, addig hozzájuk képest, ha nem is annyira, mint Egérke, de Hosszú is elég vékonyka teremtés.
Ettől függetlenül a szerző azt írja, a moszkvai olimpián a 400 vegyest 4:46.53-al nyerő keletnémet úszó óta nem látott olyan dominanciát és hihetetlen időt, mint most Hosszúét.
Craig megjegyzi azt is, az úszó olimpiai bajnokok átlagos életkoránál hat évvel idősebb magyar versenyző 24 és 27 éves kora között ment át ezen a hihetetlen fejlődésen, ami példátlan a sportág történetében és szerinte emiatt a “szkepticizmus szinte tapintható a levegőben”.
Olimpiai bajnoknőnket futólag összeveti a londoni olimpia győztessel, a kínai Ye Shiwennel is, aki emlékezetes módon úgy nyerte meg a 400 vegyest, hogy az utolsó 100 gyorson jobb időt úszott, mint ugyanezen a számon a férfi győztes Ryan Lochte.
A cikk szerzője az ilyen sokat sejtető összehasonlításoknál is tovább megy. Emlékeztet, Schneidert sem érték soha doppingoláson, de később bevallotta, hogy tiltott szereket használt. A nemzetközi díjait mégis megtarthatta, csak a német címeit törölték. Állítja:
Az, hogy valaki soha nem produkált pozitív mintát, semmit sem jelent. Ezt bizonyítják az utóbbi idők doppingügyei. Hosszú is azoknak a kezében van, akik a jövőben eldöntik, hogyan küzdjenek a doppingolás ellen a tiszta sportolók védelmében.
A cikk szerzője ezzel egyértelműen azt sugallja, hogy Katinkának is van félnivalója, mert mint Peking óta minden olimpián úgy Rióban is, a levett leleteket tíz évig fagyasztják és a dopping ellenőrzési technológia fejlődésével időről, időre újra előveszik.
A szerző megemlíti azt is, Katinka jelenleg is perli Casey Barrettet, aki korábban a világ vezető úszószaklapjában, lényegét tekintve doppingolással vádolta Hosszú Katinkát.
Mi meg javasoljuk azt Craig Lordnak, hogy inkább Michael Phelpsről, vagy Kate Ledecky eredményeit méltassa a jövőben.