Olimpia 2016 - Friss hírek

A világ országai, amelyek most mind szeretnének egy saját Hosszú Katinkát

Miután Katinka először 400 vegyesen, majd 100 háton is megszerezte az olimpiai címet, egy szemfüles szurkoló kiszámolta, hogy ha Katinka külön ország lenne, akkor jelenleg épp 10. helyen állna az éremtáblázaton. Így nem csoda, ha sokan örülnének most, ha az ő országuk színeiben versenyezne a magyar úszóklasszis. Pláne ezek az országok, amik még sosem nyertek érmet olimpián. Most viszont minden esélyük megvan rá.

Koszovó

Fotó: Europress
Fotó: Europress

Kezdésként rögtön egy kakukktojás, hiszen Koszovó már meg is valósította azt a csodát, amit annyian vártak tőle. Az ország nyolc éve független állam, sportolói viszont első alkalommal vesznek részt olimpiai játékokon. Vasárnap este Koszovó már megnyerte történelme első olimpiai aranyát Majlinda Kelmendi cselgáncsozó jóvoltából. A lány tavaly adott interjújában azt mondta,

mindig is meg akartam mutatni a világnak, hogy Koszovó nem csak egy ország, ami átvészelt egy háborút.

Kelmendi ott volt a 2012-es londoni olimpián is, ám akkor még albán színekben versenyzett. Idén viszont már Koszovó zászlója alatt örülhetett az ország első olimpiai érmének. Aranyérmének.

Mostantól fiatal sportolók és gyerekek is álmodozhatnak arról, milyen lehet Koszovót képviselni az ötkarikás játékokon.

Kelmendi már ekkor azt monda, azért kezdett el cselgáncsozni, hogy valakivé válhasson. Nem a pénzért csinálja, vagy azért, hogy híressé váljon. Szereti csinálni és általa különlegesnek érzi magát.

A 25 éves lánynak voltak nehéz időszakai, sokszor érezte úgy, senki sem veszi komolyan a karrierjét. Kelmendi családja nehéz anyagi körülmények között élt, így arra biztatták lányukat, próbáljon szerencsét más országokban, hátha ott jobban kamatozna a tudása. Az edzője viszont kitartott amellett, hogy megtalálják majd a megoldást Koszovóban, nem lesz mindig ilyen nehéz a helyzet.

És úgy tűnik, igaza is lett.

A koszovói cselgáncsozó elmondta, az emberek, főleg a gyerekek hősként tekintenek rá Koszovóban.

Bebizonyítottam nekik, hogy egy háború után is megszerezhetjük azt, amire vágyunk. Egy kicsi, szegény országból is lehet valaki olimpiai bajnok.

A koszovói olimpiai csapatnak azért nincs egyszerű dolga, mivel a szerbek nem nézik túl jó szemmel a jelenlétüket. Szerbia nem ismeri el önálló államként Koszovót, így a szerb kormány korábban azt javasolta sportolóinak, ne érintkezzenek a koszovói olimpikonokkal. Vanja Udovicic sportminiszter hozzátette, ők nem akarják a koszovóiak zászlóját nézni vagy a himnuszukat hallgatni. Ezt azzal indokolta, hogy ezzel automatikusan elismernék az ország függetlenségét. Ha szembekerül a két ország, természetesen megmérkőznek egymással, de

ha éremszerzés esetén egy koszovói sportoló a dobogóra áll, a szerb sportolóknak el kell hagyniuk a pódiumot.

Sikerének nem örülhetett felhőtlenül túl sokáig, hiszen kiderült, a jelenleg nemzeti hősként ünnepelt lány még júniusban megtagadott egy váratlan doppingellenőrzést. Ezért alapesetben eltiltás járna, viszont a Nemzetközi Cselgáncs Szövetség szerint az ellenőr nem tudta igazolni, hogy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségtől jött.  A lányt egyébként idén már többször ellenőrizték, utoljára a vasárnapi győzelme után.

Fidzsi-szigetek

Fotó: Europress
Fotó: Europress

A szigetcsoport olimpikonjait az olimpiai sportok közé idén visszatérő rögbiben tartották nagy esélyesnek. A női mezőnyben már az ausztrálok győzedelmeskedtek, viszont a férfiaknál még mindig a Fidzsi-szigetek csapata számít nagy favoritnak.

A csapat tagjainak kezdetben nem volt túl előkelő felszerelése, műanyag palackokkal játszottak, néha flip-flop papucsokat használtak labdának. Azóta viszont sokat fejlődött a szigetcsoport rögbi infrastruktúrája.

A miniszterelnök azt mondta nekünk, reméli, aranyéremmel a táskánkban jövünk majd haza. Ez nyomás. Hatalmas nyomás nekünk. Főleg először az olimpián.

Nem meglepő, hogy a csapat több játékosának van “rendes” állása is a rögbin kívül: egyikük gondnok egy börtönben, ketten londinerek egy hotelben. Mikor februárban egy ciklon 450 millió dolláros kárt okozott a Fidzsi-szigeteken 44 ember halálát okozva, a csapat több tagjának is megsemmisült az otthona.

Még tavaly októberben pedig a csapat bizonyította, hogy nem csak rögbitudásuk miatt érdemes rájuk figyelni. A csapat épp Ausztráliából repült haza, amikor a repülőjükön rosszul lett az egyik utas. A légiutaskísérők rögtön a nő segítségére siettek, a Fidzsi-szigetek csapatának orvosával, edzőjével és gyógytornászával együtt.

A csapat tagjai ekkor átvették az irányítást és elkezdték felszolgálni az ételt a gép utasainak, amíg a személyzet a rosszul lett utassal foglalkozott. A rögbisek ezután még a szemetet is összegyűjtötték a gép fedélzetén.

Az egyik szemtanú azt mondta,

öröm volt nézni, annyira önzetlen volt, amit csináltak.

Bosznia-Hercegovina

Az ország idei egyik éremesélyese, Tuka volt az első, aki világbajnoki érmet szerzett országának atlétikában, amikor 2015-ben 800 méteren harmadik helyezett lett.

Érmet várnak még a cselgáncsozó Larisa Ceric-től is, akit idén hatodjára választottak az ország legjobb sportolójának.

Saint Christopher és Nevis Államszövetség

Igen, ez az ország tényleg létezik, mégpedig egy Karib-tengeri szigetállamról van szó. Idevalósi a 100 méteres futás specialistája, Kim Collins, aki idén ünnepelhette 40. születésnapját. Ő már 1996-ban is versenyzett Atlantában, azóta pedig országa legünnepeltebb sportolójává vált.

Ez a kép is mutatja, hogy Collinson nem fog az idő, nem sokat változott az évek alatt.

Fotó: Twitter
Fotó: Twitter

Azt, hogy mennyire jó formában van ilyen idős korában is, mutatja, hogy 40 évesen megdöntötte egyéni rekordját 100 méteren. A 9.93-as idő egyben az ország nemzeti rekordjává is vált.

Nem jelent semmit számomra 40 évesnek lenni. Jobban érzem magam, mint akkor, amikor 21 voltam. De az, hogy ennyi idősen képes voltam egyéni csúcsot futni, elképesztő érzés.

Életkorát képes humorral is kezelni, egy korábbi versenyén csak ennyit mondott,

örülök, hogy itt lehetek, és versenyezhetek a fiatal fiúk ellen.

További országok, ahol epekedve várnak egy éremre

  • San Marino: Az Olaszországban található picinyke köztársaságból Alessandra Perilli került legközelebb ahhoz, hogy érmet szerezzen Londonban. Perilli a második helyért versenyzett sportlövészetben két ellenfelével, de a szétlövésben már alulmaradt.
  • Ruanda: az afrikai ország szurkolói Salome Nyirarukundotól várják az érmet, a futó még csak 18 éves, de ő tartja az országa nemzeti rekordját 10 kilométer futásban.
  • Jordánia: Ibrahim Kamal tékvandós Londonban 4 éve a bronzéremért zajló harcban maradt alul.
  • Honduras: az ország szurkolói a focicsapattól várják a csodát.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik