Nincs ország, ami az olimpiára otthon hagyná a problémáit: amikor a nemzetek küldöttei összegyűlnek, pontos kórképet kapunk a világban zajló konfliktusokról. Úgy tűnik azonban, idén egy országhatárokon átívelő ügy váltja ki a legtöbb indulatot.
Sosem volt aktuálisabb a kérdés, hiszen rekord mennyiségű női játékos vesz részt az olimpián: Rióban az összes versenyző 47,7%-át teszik ki.
Helytálló lehet-e férfiakhoz mérni a női atléták teljesítményét? Figyelembe kell-e venni, ha egy versenyző menstruál? És mi van, ha egy olimpikon sminkel vagy épp fejkendőt hord? Fura dilemmák is felmerültek az idén.
Úgy úszik, mint egy férfi
Nem is kell messziről kezdenünk: nemrég az amerikai NBC csatorna kommentátorára akadtak ki, mert Shane Tusupot, a háromszoros olimpai úszóbajnok Hosszú Katinka férjét és edzőjét jellemezte.
Itt a férfi, aki azért felelős, hogy teljesen új úszót faragott a feleségéből
– jelentette ki Dan Hicks, akinek szavai széles körű felháborodást váltottak ki. A Huffington Post össze is szedett még néhány hasonló ügyet:
- A mai napig bevett dolog a versenyzőkre lányokként hivatkozni. Hiába felnőtt nők, akik versenyeznek.
- Corey Cogdell, amerikai agyaggalamblövész neve például be sem került a Chicago Tribune híradásába. A lap fontosabbnak találta hangsúlyozni, hogy a bronzérmes olimpikon férje a Chicago Bears amerikai focicsapat játékosa.
- Alexa Moreno-t, a 22 éves mexikói tornászt csúnyán meghurcolták, még disznónak is nevezték a testfelépítése miatt, annak ellenére, hogy remekül helytállt a játékokon. Az amerikai Gabby Douglas tornászt pedig azért kritizálták, mert a haja kócos és fésületlen.
Érted, épp történelmet írok, erre beszólnak, hogy milyen a hajam
– akadt ki maga a sportoló is egy interjúban.
- Andy Murray skót teniszező maga oktatta ki a BBC showműsorának vezetőjét, hogy – annak állításával szemben – nem ő az első ember, aki két aranyat nyert teniszben: az amerikai Serena és Venus Williams fejenként négyet-négyet nyertek, valamint szintén emberek.
- Amikor pedig az amerikai Katie Ledecky megdöntötte a saját maga által felállított világcsúcsot 400 méteres gyorsúszásban, annyian hasonlítgatták férfiakhoz, hogy az NBC egy másik kommentátora végül kifakadt:
Katie Ledecky-re sokan azt mondják, hogy úgy úszik, mint egy férfi. De ez nem igaz. Katie Ledecky úgy úszik, mint Katie Ledecky.
Az persze nem elvárható, hogy ne vegyük figyelembe a sportolók biológiai különbségeit. Erre emlékeztet a kínai úszó, Fu Yuanhui, aki negyedikként ért célba a 400 méteres vegyes váltó úszáson, és bevallotta: azért szerepelt gyengébben, mert aznap kezdett menstruálni.
Ezzel azonnal megnyerte a kínai internetet. Az országban sokan vele érezhetnek, tekintve, hogy tampon sem igazán kapható, sőt a legtöbben félnek is a felhelyezésétől. Még meglepőbb, hogy a BBC megkérdezett szakértője szerint
A férfi edzőkkel eleve nehéz megosztani a problémát, ami azonban nagyon is kihatással lehet a sportoló teljesítményére: sok nőnél okoz például vashiányt, ami csökkentheti az állóképességet.
Csodálom Fu-t, hogy így is versenyzett, és felvállalta a problémáját. A menstruáció erősen befolyásolhatja az eredményt, különösen a fájdalom. Ha negyedik lett, akkor is büszke vagyok rá!
– írja egy kommentelő.
Még mindig megosztó a fejkendő
Van, hogy az olimpián kiéleződnek az egyébként is meglévő nemzetközi ellentétek, mint az egyiptomi dzsúdós esetében, aki nem volt hajlandó kezet fogni izraeli ellenfelével, vagy az észak- és dél-korai tornászlány egymásra találása és közös szelfije kapcsán, amit hamar felkapott az internet.
Egy másik, gyorsan terjedő kép a nők megjelenésével foglalkozik: lerágott csont és meddő vita, hogy szabadságot fejez-e ki vagy épp korlátoz az önként viselt fejkendő, ám a muzulmán nők öltözete állandó téma az olimpia kapcsán.
A hosszú ujjú felsőket a 2012-es, londoni olimpia alkalmával engedélyezték először, épp a kulturális különbségek miatt.
Tíz éve hordok hidzsábot, és nem tart vissza a dolgoktól, amiket szeretek. Ilyen a strandröplabda is
– mondta Doaa Elghobashy, a lefotózott egyiptomi versenyző. Egy kommentelő szerint például
Ez tök jó, egységet fejez ki. Mindenki szabadon kell, hogy követhesse a vallását.
Nem így Veronique Lebar, aki a francia sport és etikai bizottság elnöke:
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság politikai nyomás alatt áll, mikor az etikai kódexet kéne követnie. Ez az egyenlő bánásmódot írná elő. Mindenki tudja, hogy a hidzsáb veszélyes viselet a sportolóknak, dzsúdóban például fulladáshoz vezethet.
Vitán felül örömteli pillanatokat élt mindenesetre át az az iráni lány, aki a The Independent-nek nyilatkozott. Most először, az olimpián szurkolhatott az otthoni röplabdacsapatnak, mert Teheránban – a szigorú vallási előírások értelmében – államilag tiltott a stadionokba belépnie is.