Olimpia 2016 - Friss hírek

Tizenkét évesen Hosszú Katinkával pózolt, most ő is ott van a riói indulók közt

A riói indulók között van olyan, aki még a gimnáziumot sem kezdte el, és akad olyan is, akinek ez már a hetedik ötkarikás versenye. Öt inspiráló történet, amik miatt kicsit rosszul érzed magad, hogy te mindeközben csak a fotelben ülve szurkolsz.

Múlt hét pénteken elstartolt a riói olimpia, az első magyar érmek már meg is érkeztek Szász Emese és Hosszú Katinka jóvoltából. A versenyző 207 nemzet több, mint tízezer(!) sportolója között pedig akadnak olyanok, akiknél egészen különleges út vezetett az ötkarikás játékokig.

Gaurika Singh

Fotó: Facebook
Fotó: Facebook

Hogy rögtön minden magyar a szívébe zárja a nepáli úszólányt, ez a fotó róla és Hosszú Katinkáról még 2015 augusztusában készült, Gaurika ezzel a szöveggel tette ki a Facebook oldalára:

az inspirációmmal, Hosszú Katinkával.

Szemmel láthatóan van néhány év korkülönbség a lányok között, segítünk, éppen 14 év. Gaurika Singh ugyanis a riói olimpia legfiatalabb sportolója, mindössze 13 éves (csak hogy még jobban átérezd, a lány 2002-ben született). Annyira fiatal, hogy konkrétan megállította a biztonsági személyzet, amikor be akart menni a riói uszodába.

Gaurika Nepálban született, kétéves koráig élt itt. Rióban 100 méter hátúszáson indul, a versenyszámon, aminek nepáli nemzeti rekordját fiatal kora ellenére ő tartja. Hiába csak két évet élt Nepálban – azóta Londonba költöztek -, szenvedélyesen szereti hazáját, egy interjúban azt mondta,

képviselhetném az angolokat is, de nem vagyok angol, nem lenne sok értelme nepáliként Nagy-Britanniát képviselni.

A kislány ott volt Nepálban 2015 áprilisában, amikor egy hatalmas földrengésben kilencezren vesztették életüket és 3,5 millióan váltak hajléktalanná. Gaurika a földrengésről azt mondta,

rémisztő volt. Egy épület ötödik emeletén voltunk épp, nem tudtunk már hová menekülni, így az asztal alá bújtunk el, várva, mi lesz velünk. Szerencsére egy új építésű ház volt, így ez nem dőlt össze, nem úgy, mint rengeteg másik a környéken.

A nepáli lány még csak szeptemberben kezdi el a kilencedik osztályt, de az első tanítási napon az “És neked hogy telt a nyarad?” kérdésre nem valószínű, hogy bárki tudja majd überelni a “Semmi különös nem történt, ja, de úsztam a riói olimpián” válaszát.

Thomas Van der Plaetsen

Fotó: Europress
Fotó: Europress

A belgák tízpróbázó Európa-bajnokát 2014 októberében levélben értesítették: elbukott a doppingteszten. Plaetsen úgy érezte, tönkretették a karrierjét, főként, mivel tudta, nem bűnös.

Sokkos állapotba kerültem. Sportolóként sosem akarsz ilyen levelet kapni, de főleg azért aggódtam, mert tudtam, hogy sosem doppingoltam, de fogalmam sem volt, hogyan bizonyíthatnám be, hogy az eredmény nem igaz.

A teszt furcsa eredményt mutatott, egy hormon jelenlétét, amit doppingszer fogyasztásának tudtak be. Aztán amikor az orvosok felfedezték a valódi okokat, egy sokkal lesújtóbb dologgal találták szemben magukat.

Mégpedig azzal, hogy

Plaetsennek hererákja van.

A sportoló ekkor azt mondta,

profi sportolóként egy doppingteszt elbukása a karriered végét jelentheti. Az, hogy rákos vagy pedig az életed végét.

A belga sportoló azonban nem adta fel, azt mondja, az orvosok rábízták, mikor szeretné folytatni az élsportot. A kemoterápiás kezelések végén a tízpróbázó újra rajtvonalhoz állhatott. A kezelések vége után félévvel, 2015 májusában versenyzett újra először, 2016 augusztusában pedig már ott van Rióban, hogy újra bizonyíthasson.

Oksana Chusovitina

Fotó: Europress
Fotó: Europress

Ha az előbb arról volt szó, hogy már 2002-ben születettek is versenyeznek Rióban, akkor itt van valaki, aki már akkor olimpiai bajnok volt, amikor a nepáli úszólány még csak kósza gondolat sem. Chusovitina 1992-ben szerezte meg az első olimpiai aranyát Barcelonában. A tornászok általában egy-két olimpián vesznek részt, a szerencsések maximum hármon. Elvileg.

Az Üzbegisztánt képviselő tornásznőnek viszont

41 évesen ez a hetedik olimpiája.

Chusovitina életútja már így is átlagon felüli lenne, azonban ez még csak a kezdet. 1994-ben megismerkedett a bronzérmes birkózóval, Bakhodir Kurbanovval, akivel három évvel később össze is házasodtak. 1999-ben megszületett közös gyermekük, Alisher.

Miután a fiút 2002-ben leukémiával diagnosztizálták, a család a gyógyulás reményében Németországba költözött. A kezelésre nem lett volna elég pénzük, ha a tornásznő abbahagyja a versenyzést.

Ha nem versenyzek és nem nyerek pénzdíjakat, a fiam nem marad életben.

Később megkapta élete legjobb hírét: a fia meggyógyult.

Van érem, nincs érem, nem számít, amikor ilyen híreket kapsz. Semmilyen érem nem vethető össze ezzel a telefonhívással. Semmilyen sportsikert nem tudsz összehasonlítani az érzéssel, hogy a fiad egészséges.

Katrina Young

Fotó: Europress
Fotó: Europress

Az amerikai toronyugró Katrina Young egészen különleges családdal rendelkezik. Katrina Rióban 68 évvel azután indulhat az olimpiai játékokon, hogy apai nagymamája, Elaine Young versenyzett 1948-ban Londonban.

A két Young olimpiai szereplését több, mint fél évszázad választja el, a most induló Katrina szerint rengeteget változott a nők helyzete a sportéletben, sokkal függetlenebbek lettek azóta, mikor még a nagymamája versenyzett.

Amikor a nagymamám versenyzett, a nők részvétele és egyenjogúsága még nem volt ilyen egyértelmű. Ekkor tanulták meg, hogy ki kell állniuk magukért, és azt, hogyan viselkedjenek akkor, amikor nem támogatják őket azok, akiktől elvárnák.

Katrina nagymamája idén 90 évesen szurkolhat unokájának.

Szivós Márton

Hungary's, Marton Szivos (R) and goalkeeper Attila Decker (L) celebrate their victory with their coach Tibor Benedek (C) against Italy after the Water Polo European Championships men's semi-final match Italy vs Hungary in Budapest on July 25, 2014. AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK / AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK
Fotó: Europress

A világbajnok magyar vízilabdázó id. Szívós István, kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó unokája és ifj. Szívós István olimpiai bajnok vízilabdázó fia. Játszott a Honvédban, Olaszországban, 2014 májusa óta pedig Egerben vízilabdázik.

Hogy miért különleges az ő részvétele Rióban?

Ha a magyar férfi vízilabda-válogatott megnyerné az olimpiát Rióban, az azt jelentené, hogy egymás után három generációból kerül ki olimpiai bajnok, ami még soha nem fordult elő korábban.

Szivós édesapja a 24.hu-nak azt mondta, sosem helyezett nyomást a fiára azzal kapcsolatban, hogy vízilabdázó legyen, azt pedig végképp nem várta el, hogy aranyakat nyerjen.

Az én édesapám sem rakott a vállamra terhet. Marci egy nagyszerű sportember, sok mindent elért már ebben a sportágban.

Hozzátette, nem tudja, lesz-e arany, a siker fogalmát manapság egyébként is át kell értelmezni. Nagyon nehéz nyerni, mivel elképesztően kiegyenlített a mezőny. Reméli, a magyarok bejutnak a legjobb négy közé, ott pedig úgyis már csak egy-egy gól dönt majd.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik